Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda

Kdo má na dálnici přednost při přejíždění z pruhu do pruhu?

 

Zákon na to pamatuje, ale řidiči v tom často chybují. Podle všeho je totiž mate přednost, kterou musejí dávat při najíždění na dálnici z takzvaného připojovacího pruhu. Řidič kamionu strhl řízení a vrátil se do pravého pruhu. Řidič osobního auta divoce troubil, gestikuloval a nadával, řidič kamionu mu odpověděl mocným troubením. Tohle bylo o fous. Osobák se chtěl vrátit do středového pruhu po tom, co dokončil předjížděcí manévr, ale ten zatracený kamion mu tam vjel. Nebo snad..…S největší pravděpodobností se výše popsaná situace stane na víceproudé dálnici. A spousta řidičů rychlejších aut, kteří se chtějí vrátit z levého pruhu, si myslí, že právo je na jejich straně. Jenže to je fatální omyl! Na pozemních komunikacích o třech jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič přejíždět z levého jízdního pruhu do středního jízdního pruhu jen tehdy, neohrozí-li řidiče přejíždějícího do středního jízdního pruhu z pravého jízdního pruhu, tak popisují jasně pravidla silničního provozu.Jednoduše řečeno, přednost má řidič, který jede z pravého pruhu do levého!Praxe na českých silnicích však vypadá jinak.Bohužel se velmi často setkávám s tím, že tohle nevědí ani zkušenější řidiči a často si pak vynucují přednost, na kterou nemají nárok. A bohužel jsem to mockrát slyšel i od profesionálních řidičů.Na dálnici, stejně jako běžně na okreskách, přitom také platí, že auta mají jezdit v pravém pruhu a levý použít jen „jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování“. Alespoň takto hovoří pravidla silničního provozu.

Kdo má přednost ve městě

Ve městě se ta situace zdá být o trochu složitější, ve skutečnosti to tak ale není. Může vás mást, že podle silničních pravidel může řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu a že se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Jinými slovy, když vás ve městě někdo podjede, tak to není přestupek (jde o tzv. souběžnou jízdu). Ve městě zkrátka můžete jet v pruhu, v jakém se vám zlíbí, a je to spíš o slušnosti řidiče. Já osobně na svých řidičských kurzech doporučuji vždy jednat dle dané situace, tedy třeba, když budete za pár desítek metrů odbočovat vlevo, je lepší se držet v levém pruhu, i když… Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit. To neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě. Každopádně tady apeluji vždy na slušné vychování řidiče.A s tím slušným vychováním pak souvisí i to, že jak ve městě, tak na dálnici byste měli vždy dávat včas blinkrem znamení o změně směru jízdy. Je to o slušnosti a komunikaci. Nemá smysl cpát se při připojování pod vozidlo, které už zahájilo odbočování. Sice jste možná v právu, ale agresivní vynucování přednosti může vést k velmi nebezpečným situacím. Buďte velkorysí, nechte ostatním místo pro chybu.

Když se zipuje

Další oblíbené téma, už několikrát rozebírané, ale stejně se ho v tomto případě dotkneme. Tak jak to je? Kdo má přednost při takzvaném zipování, tedy když se víc pruhů sjíždí do jednoho? Auta se mají řadit střídavě, tedy jednou to zprava, podruhé to zleva, pak zase zprava. Ostatně zákon hovoří jasně: „Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“Zároveň se tady sluší zmínit, že řazení se do kolony daleko před koncem pruhu nebo třeba bránění ostatním řidičům v najetí do průběžného pruhu, pokud na to mají nárok, je v rozporu se silničním zákonem. Existují i výjimky, které se týkají takzvaných připojovacích pruhů, kdy dávají přednost řidiči napojující se do průběžného pruhu, takže tady o takzvanou přednost zprava rozhodně nejde. A pro přesnou představu opět citace z pravidel silničního provozu: „Je-li pro zařazování do průběžného jízdního pruhu zřízen připojovací pruh, je řidič povinen před zařazením do průběžného pruhu užít připojovacího pruhu. Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu.“Pravidla tedy hovoří jasně, byť můžete namítnout, že se to může zdát nelogické. Pokud chcete být lepším řidičem, nevynucujte si svoje právo za každou cenu, nechoďte tomu zbytečně naproti a snažte se na silnici chovat hlavně ohleduplně i k chybujícím kolegům. Používejte blinkry, nelepte se nikomu na zadek a v podobných situacích si vzpomeňte na to, že je lepší být živý, zdravý a s nenabouraným autem než být v právu a svoje nároky řešit (v tom lepším případě) z nemocničního pokoje nebo přes pojišťovnu.                                                  

 

Kontakt

Jaroslav Lunda
ul. Hliníky 95
687 24 Uherský Ostroh
tel.: 572 151 411
mobil: 604 898 065
email: lunda.jarek@email.cz
skype: jarekl9569

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.