Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda

Jedeme na dovolenou do Itálie

 

 • Itálie je jednou z nejoblíbenějších destinací a cílem mnoha českých turistů nejen pro letní dovolenou. Láká turisty z celého světa díky svým krásným plážím a památkám. Navíc není od České republiky tak vzdálená. Na dovolenou do Itálie se Češi bezpochyby vypravují často i autem, a to právě kvůli pohodlné a rychlé cestě. Nejznámější trasy vedou přes Německo nebo Rakousko. Pokud se chystáte na západ Itálie do Toskánska, je nejvýhodnější trasa přes Německo. V opačném případě je rychlejší vydat se přes Rakousko.
 • Trasou přes Rakousko se vydáte hraničním přechodem Mikulov a dále po dálnici na Vídeň, bude zde třeba nutné zakoupit rakouskou dálniční známku.Cena dálniční známky  pro osobní automobil je 8,70 Euro za desetidenní nebo 25,30 Euro za dvouměsíční. Z Vídně pojedete na Gratz a poté už směrem na Benátky. Další poplatky při průjezdu Rakouskem již platit nebudete. Při příjezdu do Itálie je cesta po dálnicích zpoplatněna mýtným. 
 • Dálnice v Itálii jsou značeny zelenými tabulemi, jako je tomu i u nás. Není na nich však uveden směr jízdy, cedule vás nasměrují až po vjezdu na dálnici mýtnou bránou. Provoz na italských dálnicích je hustší než u nás, alespoň tedy na severu. Některé úseky dálnic jsou šestiproudé, v každém směru tři pruhy. Jezdí se v prostředním pruhu, mějte na paměti, že se zde auta předjíždí zleva i zprava, proto buďte pozorní a opatrní.

Dopravní předpisy:

 • Dopravní předpisy jsou ve většině evropských zemí stejné jako u nás. Nezapomínejme tedy na povinnost svítit světly i za dne nebo zabezpečení dětí v automobilu pomocí dětských sedaček a používání bezpečnostních pásů (i na zadních sedadlech, pokud jsou přítomny). Děti do 12-ti let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány. Také není tolerováno telefonování bez použití hands free.
 • Od řidiče vozidla registrovaného v zahraničí může policie vymáhat na místě maximálně ¼ výše pokuty. Ten, kdo nepřizná svou vinu, je povinen až do vyšetření případu složit depozitum, pokud možno v hotovosti. Pokud tak neučiní je mu odebrán řidičský průkaz. Jestliže ho nepředloží, je mu do zaplacení pokuty zadrženo vozidlo. Policie může zabavit vozidlo i tehdy, pokud není platný řidičský průkaz nebo nejsou v pořádku dokumenty k vozidlu.
 • Motorista, jehož vozidlo je odstaveno na vozovce mimo zastavěné oblasti, např. z důvodu poruchy, v noci nebo za snížené viditelnosti, na sobě musí při vystoupení z vozidla mít reflexní oblečení. Toto nařízení platí i pro řidiče a spolujezdce zahraničních vozidel – platí v případě 4 kolových motorových vozidel, ale není povinné pro motocykly nebo mopedy.
 • Bunda nebo vesta používaná zahraničními motoristy nemusí odpovídat italským standardům, ale měla by být buď žluté nebo oranžově-červené nebo červené barvy, v souladu s právními předpisy EU. Policie nekontroluje přítomnost reflexních vest nebo oblečení na palubě vozidla, nicméně motorista, který je spatřen mimo odstavené vozidlo nebo motorista pohybující se po vozovce bez reflexní vesty nebo oblečení, může být pokutován.
 • Při průjezdu Rakouskem mějte na paměti, že povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu pokuta minimálně 215 EUR. Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h. Mimo obce 100 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti je pokuta až 150 EUR.
 • V Itálií je také povolená hranice alkoholu v krvi 0,5 promile, jízda pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokutována částkou od 280 EUR. Na dálnici se třemi pruhy se smí jet rychlostí až 150 km/h, se dvěma pruhy 130 km/h (řidiči vlastnící řidičské oprávnění méně než 3 roky 110 km/h). Při dešti a snížené viditelnosti je maximální rychlost snížena na 110 km/h. Na rychlostních silnicích je maximální povolená rychlost 110 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Za překročení rychlosti hrozí pokuta od 150 EUR.
 • Před odjezdem na dovolenou do Itálie byste neměli zapomenout na kontrolu povinné výbavy vozidla, do které patří: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva, náhradní žárovky do světel a další. Doporučenou, ne však povinnou výbavou osobního automobilu je například: tažné lano, hasicí přístroj, pracovní rukavice, bateriová svítilna, měřič tlaku vzduchu či startovací kabely. 

Doklady:

 • Samozřejmostí pro každého řidiče jsou doklady: řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (takzvaná zelená karta). V případě, že na dovolenou jedete autem, u kterého nejste uveden jako majitel, je třeba nechat si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. U služebního či firemního vozu musí být plná moc navíc notářsky ověřená.
 • Do Itálie lze cestovat jak s platným cestovním pasem, tak i občanským průkazem. Není nutné turistické vízum, pokud se nezdržíte déle než tři měsíce. 

Klimatizace:

 • Pomocníkem při cestách Vám jistě bude i klimatizace ve voze, kde teplota v letním období může vyšplhat až na 70°C. Tyto podmínky mohou negativně ovlivnit stav a chování řidiče. Může dojít k přehřátí organismu, únavě a snížení pozornosti při jízdě. Doporučený rozdíl teplot ve voze a venku by neměl přesáhnout 5°C. Správně nastavená teplota ve voze by měla předejít vzniku nachlazení nebo jiným komplikacím.

 

Ceny pohonných hmot (Rakousko):

Natural 95 ......... cca 1,22 Euro

Natural 98 ......... cca 1,36 Euro

Nafta ................ cca 1,14 Euro

 

Ceny pohonných hmot (Itálie):

Natural 95 ......... cca 1,65 Euro                                     

Natural 98 ......... cca 1,73 Euro                               

Nafta ................ cca 1,51 Euro      

                       

Tísňová volání v Itálii:

Záchranná služba – 118 nebo 112

Hasiči – 115

Policie - 113

 

Kontakt

Jaroslav Lunda
ul. Hliníky 95
687 24 Uherský Ostroh
tel.: 572 151 411
mobil: 604 898 065
email: lunda.jarek@email.cz
skype: jarekl9569

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.