Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda

Autem do Itálie

Jednou ze zemí, kterou Češi navštěvují rádi, je Itálie. Důvody jsou zřejmé. V létě jsou to krásné pláže, městečka s bohatou kulturou a historií, v zimě zase zasněžené Alpy, které přímo vybízí k provozování zimních sportů. Ať už je léto nebo zima, Itálie nabízí vždy něco, proč tam strávit prodloužený víkend či dokonce celou dovolenou. Někteří lidé dávají přednost odpočinku na pláži, jiní se radují z prožití aktivní dovolené na horách. Co je však pro všechny společné je touha získat nové zážitky a užít si dlouho očekávanou dovolenou tak, jak si každý představuje. Bohužel ne vždy je dovolená pouze obdobím radovánek a někdy je nutné využít lékařskou péči. Jak jisté víte, ta je v zahraniční několikanásobně dražší než v České republice. Mnoho Čechů zastává názor, že cestovní pojištění jsou zbytečné peníze, obzvláště pokud cestují do zemí Evropské unie. V rámci Evropské unie totiž platí, že každý její občan má nárok na zdravotní péči. Neuvědomují si však, že Evropský zdravotní průkaz se vztahuje pouze na veřejná zdravotnická zařízení a navíc nehradí zdaleka vše. Pacient musí ze své kapsy uhradit poměrně vysokou spoluúčast za léčbu i za léky. Zcela vyjmuty přitom bývají drahé transporty vrtulníkem, zásah horské služby či převoz ostatků. U komerčního cestovního pojištění jsou však tyto náklady kryté v rámci pojištění a platí ve všech zdravotnických zařízeních. Navíc si pojištění mohou připojistit provozování zimních či adrenalinových sportů (např. lyžování a snowboarding, vysokohorská turistika, horolezectví, paraglading a mnoho dalších). Právě při sportovních činnostech totiž hrozí vyšší riziko úrazu. Samozřejmě platí, že Evropský zdravotní průkaz musí být platný, a proto si jej před každou cestou do zahraniční pečlivě zkontrolujte.

Výbava vozidla V Itálii je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech. Děti do 12-ti let věku a měřící méně než 150 cm nebo vážící méně než 36 kg musí být umístěny v dětské autosedačce. V případě, že autosedačka není k dispozici, dítě od 3 let musí použít bezpečnostní pásy či jiné bezpečnostní zařízení připojené k sedadlu. Dítě mladší 3 let nesmí být přepravováno ve vozidle bez dětské autosedačky. Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů. Použití světel během dne je pro automobily povinné. Lékárnička je povinná ve všech vozidlech. Neplatí pro motocykly. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.

Rychlost: v zastavěných oblastech: 50 km/h, na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami, na dálnici: 130 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami. V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič ověřit doloženou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do italštiny nebo do světového jazyka. V Itálii také platí bodový systém. Policie může uložit pokutu řidiči jedoucímu v cizí zemi registrovaném vozidle a vybrat na místě jednu čtvrtinu maximální pokuty. Zároveň musí řidiči o této skutečnosti vystavit doklad. Pokud si řidič přeje zpochybnit pokutu nebo z jakéhokoliv důvodu odmítne zaplatit, musí složit záruku na polovinu maximální pokuty buď v hotovosti (cizí měna je přijímána), nebo ve formě ručení. Pokud odmítne složit záruku, může policie zabavit jeho vozidlo, dokud řidič pokutu nezaplatí. U vozidel registrovaných v EU se musí záruka rovnat čtvrtině maximální pokuty. V některých případech může být pokuta snížena o 30%, je-li platba provedena do 5 dnů. Tato možnost se týká italských a zahraničních řidičů, ale jen v některých případech, jako je řízení pod vlivem alkoholu, propadlé pojištění, překročení rychlosti více než 40 km/h, atd.

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0%. V jejich případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol. Toto nové nařízení se vztahuje i na zahraniční řidiče. Policie může požádat řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, za předpokladu že existuje podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Řidič může odmítnout, ale je pak nucen podstoupit krevní test. Pokud cestujete do Itálie s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam. V Itálii je 6.700 km dálnic, na většině z nich je vybíráno mýtné, které se liší podle úseků, přejezdy mostů jsou zdarma. Poplatky je možné hradit v hotovosti, mezinárodními platebními kartami nebo kartou VIACARD. Průměrný dálniční poplatek na 100 km činí 7 EUR.

Čísla tísňových linek

  • záchranka: 115
  • policie: 112, 113
  • hasiči: 118

Kontakt na český zastupitelský úřad:
Velvyslanectví České republiky v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, Roma 00192
tel.: 0039/06/3609571–3

Kontakt

Jaroslav Lunda
ul. Hliníky 95
687 24 Uherský Ostroh
tel.: 572 151 411
mobil: 604 898 065
email: lunda.jarek@email.cz
skype: jarekl9569

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.