Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda
Příjemnou a bezpečnou jízdu vám přeje Autoškola Jaroslav Lunda

Senior cyklista

  • Cyklista je rovněž účastníkem silničního provozu, a to jako řidič nemotorového vozidla. Přestože nemusí vlastnit na jízdní kolo žádný řidičský průkaz, musí znát v potřebné míře pravidla silničního provozu a pří jízdě po silnici nebo po stezce pro cyklisty se jimi řídit. Rovněž pro něj platí základní pravidla pro pohyb v dopravě, a sice ohleduplnost a opatrnost. Jízda pod vlivem alkoholu je stejně nepřípustná jako u řidičů motorových vozidel. Při jízdě na kole nesmí cyklista vést ruční vozík ani psa na vodítku. Obecně platí, že cyklisté jezdí po silnici vpravo, co nejblíže pravému okraji vozovky, a to pouze v řadě za sebou.
  • Jestliže neohrozí chodce, mohou k jízdě rovněž použít pravou krajnici. Je-li ovšem na silnici zřízen zvláštní jízdní pruh pro cyklisty nebo je v blízkosti silnice stezka pro cyklisty, pak je cyklista musí použít. Jestliže jede cyklista po společné stezce pro chodce a cyklisty, pak musí jet pouze v pruhu určeném pro cyklisty a nesmí ohrozit chodce jdoucí po stezce.
  • V provozu na silnicích jsou cyklisté spolu s chodci nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Dobrý technický stav kola a jeho výbavu musí splňovat nejen jízdní kolo pro turistickou jízdu za krásami přírody, ale i kolo používané při cestě v obci na nákup. Jedete na kole a chcete využít přechodu pro chodce, abyste se dostali na protější stranu ulice? Potom po přechodu pro chodce musíte vždy jízdní kolo vést vedle sebe. Pokud možno po své pravé straně blíž k okraji přechodu, abyste neohrozili ostatní chodce. Je to ohleduplné. Na konci silnice ústící z označené obytné zóny na jinou silnici, se vždy přesvědčte, zda po silnici, na kterou vjíždíte, nejede jiné vozidlo. Musíte mu totiž dát přednost v jízdě. Povinnost dát přednost v jízdě platí i v případě, že cyklostezka, po které jedete, končí a vy vjíždíte na silnici.
  • Stezky pro cyklisty a silnice se mohou křížit. Takové místo, kde stezka pro cyklisty protíná silnici, se nazývá „přejezd pro cyklisty". Obdobně jako přechod pro chodce, slouží přejezd pro cyklisty k přejetí cyklistů na druhou stranu silnice. Na silnici je takovéto místo vyznačeno vodorovnou dopravní značkou. Ta má podobu čtverců nastříkaných bílou barvou na silnici, vyznačují na ní jízdní pruh pro jízdu cyklistů. Na přejezdu pro cyklisty se stejně jako na cyklostezce jezdí vpravo.
  • Kdo má ale přednost? Ti, co jedou po silnici, nebo cyklista na cyklostezce? Pamatujte si, že na přejezdu pro cyklisty nemáte žádná zvýhodnění a musíte dát vždy přednost v jízdě všem.

Výběr vhodné trasy

  • Pěstujete cykloturistiku nebo jezdíte na kole v obci pro nákup? Ať už je váš důvod, proč usedáte na kolo jakýkoliv, zvýšíte svou bezpečnost vhodnou volbou trasy, po které se budete pohybovat. Rušná silnice se silným provozem a množstvím kamionů vás požitkem z jízdy rozhodně neuchvátí. Navíc na ní tvoříte určitou překážku pro jedoucí motorová vozidla a kolem vás vzniká větší pravděpodobnost kolize, ze které nemůžete vyjít vítězně. Kromě toho, tlaková vlna od předjíždějícího kamionu dovede rozkolísat i nejeden osobní automobil. Z příčin řady dopravních nehod vyplývá, že cyklisté mnohdy podceňují jízdu na jízdním kole. Kolo není o nic méně cennější dopravní prostředek než třeba automobil. Naopak, jízda na kole vyžaduje obzvlášť v seniorském věku mnohem více fyzických sil. Nepodceňujte tak možnost náhlé únavy, fyzické indispozice nebo nenadálého projevu nějaké nemoci a zajistěte si schopnost přivolat pomoc tím, že s sebou budete vozit mobilní telefon. Dodržujte rovněž pitný režim. Jestliže jste nuceni z podobných důvodů nebo pro poruchu kola přerušit jízdu, vždy co nejrychleji opusťte vozovku!

Viditelnost

  • Mají-li vás řidiči ostatních vozidel vnímat a respektovat, musí vás nejdříve vidět. Při jízdě na kole to platí obzvlášť za snížené viditelnosti. Tou je šero, tma, déšť nebo mlha. Pro zlepšení své viditelnosti používejte ve dne pestrobarevné oblečení, doplněné o různé kontrastní, barevně zářivé, pruhy. Nestyďte se obléci reflexní vestu.  Za snížené viditelnosti musí mít cyklista za jízdy rozsvícen dopředu bílý světlomet a dozadu červené světlo. Červené světlo může svítit přerušovaně. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být i vpředu použito místo světlometu bílé přerušované světlo. To lze ještě doplnit reflexními doplňky odrážejícími světlo podobně jako odrazová skla. Různé reflexní pruhy na oděvu, cyklistické přilbě, obuvi nebo na jízdním kole odrážejí světlo ve tmě až na vzdálenost 200 metrů. V porovnání s bílým oblečením je to o 150 metrů dál. Vhodný cyklistický oděv a obuv vám má umožnit kromě již zmiňované viditelnosti pohodlný pohyb na kole, ochranu proti povětrnostním vlivům, ale i proti pocení a samozřejmě jistou ochranu proti odřeninám kůže při případném pádu. Je pochopitelné, že takovou výstroj si nepořídíte, jedete-li pouze přes náves do obchodu pro mléko.

Převážení objemných předmětů

  • Pro venkov bývá poměrně běžné převážení větších předmětů na kole. Jde například o kosu, hrábě, dříví z lesa, balík sena, různý stavební materiál, úrodu z pole nebo domácí zvířata. Jenomže tento letitý zvyk z kdysi liduprázdných silnic se v současnosti dostává do přímého konfliktu s prudce houstnoucí dopravou i mimo města. Pravidla zakazují převážet předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky silničního provozu. Zkuste se přizpůsobit době třeba tím, že si necháte ke kolu řádně připojit přívěsný vozík, na kterém budete velké předměty převážet. Přívěsný vozík nesmí být širší než 80 cm a na zádi musí mít dvě kulaté červené odrazky. Za snížené viditelnosti je vhodné na jeho levou stranu připevnit červené neoslňující světlo. Kdo z vás si někdy zavěsil těžké nákupní tašky na řídítka a pokusil se za jízdy udělat rychlejší manévr, dobře ví, před čím chci varovat. Rozhoupaná nákupní taška dovedla na chvíli nekompromisně převzít řízení kola a jen tak tak nedošlo ke ztrátě rovnováhy.
  • Pro tyto účely lze opatřit jízdní kolo nosiči s koši, ve kterých lze bezpečně převážet mnohdy i větší nákup, než jaký si zavěsíte na řídítka. S nákupem na řídítkách kolo pouze veďte.

Nepodceňujte ani tisíckrát projetou a dokonale známou trasu. Vždy na ní může vzniknout nečekaná dopravní situace a dodržování uvedených zásad bezpečné jízdy vám může zachránit život.   

 

Kontakt

Jaroslav Lunda
ul. Hliníky 95
687 24 Uherský Ostroh
tel.: 572 151 411
mobil: 604 898 065
email: lunda.jarek@email.cz
skype: jarekl9569

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.